3M Fully Nylon Insulated with Insulation Grip Female Disconnect,72F-187-20-NBL
/
  • Allows for quick and easy disconnect of wires
  • Made of durable brass for good conductivity and has corrosion-resistant tin plating
  • Withstands a temperature range of -40 to 221 degrees F (-40 to 105 degrees C)
  • Rated 600V for building wire and 1000V for signs, fixtures or luminaires
  • UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
Overview
Specifications
General Information
Brand
3M™
Disconnect Type
Female
Terminal Type
Disconnect
Country Of Origin
United States
Sold As
Each
Lead Time
5 days
California Residents
Dimensions and Specifications
Connection Width (Imperial)
0.187 in
Connection Width (Metric)
4.75 mm
Maximum Conductor Size (Imperial)
14 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
2.5 mm²
Minimum Conductor Size (Imperial)
16 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
1.5 mm²