3M Heat Shrink Thin-Wall Tubing FP-301-1-48"-Green-24 Pcs, 48 in Lengthsticks
/
  • FLAME-RETARDANT TUBING: For applications up to 600V (clear is not flame retardant)
  • FOR DEMANDING CONDITIONS: Performs at an operating temperature up to 275 °F (135 °C)
Overview
3M Heat Shrink Tubing FP-301 is a general purpose, thin wall tubing that provides a balance of electrical, physical and chemical properties, making it ideal for industrial and military applications. This tubing has a 2:1 shrink ratio and provides flame retardant insulation for 600V rated applications. It has a flexible polyolefin construction that offers moisture seal protection.3M™ Heat Shrink Tubing FP-301 is color coded for quick and easy identification of the wire. This split resistant, flame retardant tubing is used as shrink fit, electrical insulation over cable splices or terminations. The high expansion ratio tubing is mechanically tough, easily markable and resists cold flow. It is ideal for lightweight wire harness covering, fire resistant covering, wire marking, wire bundling and component packaging. It withstands temperatures of 67 to 275 degrees F ( 55 to 135 degrees C). UL Listed, SAE AS23053/5, Class 1, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
Specifications
General Information
Brand
3M™
Heat Shrink Type
Single-Wall Polyolefin Heat Shrink Tubing
Tubing Type
Single (Thin) Wall
Country Of Origin
United States
Sold As
Case
Lead Time
33 days
California Residents
Dimensions and Specifications
Expanded Inner Diameter
1 in
Expanded Inner Diameter (Metric)
25.40 mm
Inner Diameter After Shrink (Imperial)
0.5 in
Inner Diameter After Shrink (Metric)
21.7 mm
Inner Diameter Before Shrink (Imperial)
1 in
Inner Diameter Before Shrink (Metric)
25.4 mm
Maximum Operating Temperature (Celsius)
135 Degree Celsius
Maximum Operating Temperature (Fahrenheit)
275 Degree Fahrenheit
Operating Temperature (Celsius)
-55 to 135 Degrees Celsius
Operating Temperature (Fahrenheit)
-67 °F to 275 °F
Overall Length (Imperial)
48 in
Recovered Inner Diameter
0.5 in
Recovered Inner Diameter (Metric)
12.7 mm
Size (Metric)
25.4 mm
UL Bug Temperature (Celsius)
125 Degrees Celsius
UL Bug Temperature (Fahrenheit)
257 Degrees Fahrenheit
UL Bug Voltage
600 Volt
Operating Temperature Celsius
-55 to 135 Degrees Celsius
Overall Length Imperial
48.0
Size Metric
25.4
Width
1.62 Decimetre
Height
1.64 Decimetre
Length
12.96 Decimetre
Volume
34.43 dm3
Weight
80.8 oz
2290.64 g
Other Details
Elongation
400 %
Flame Retardant
Yes
Mil Spec
AMS-DTL-23053/5, Class 1
Minimum Expanded Tubing I. D.
1 in
Non-Corrosive
Yes
Shrink Ratio
2:1
Solution For
Wireless Network: Backhaul
Material and Composition
Material
Polyolefin
Product Form
48 in (1.22 m) sticks