3M Scotchlok Block Fork, Non-Insulated Butted Seam MU18-6FB/SK, StudSize 8
/
Overview
Scotchlok™
Terminal Style
Block
Country Of Origin
United States
Sold As
Case
Lead Time
8 days
California Residents
Dimensions and Specifications
Maximum Conductor Size (Imperial)
18 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
.0823 mm²
Minimum Conductor Size (Imperial)
22 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
0.326 mm²
Minimum Stud Diameter (Imperial)
0.164 in
Minimum Stud Diameter (Metric)
4 mm
Overall Length (Imperial)
0.65 in
Overall Width (Imperial)
0.25 in
18 AWG
Maximum Conductor Size Metric
22 AWG
Minimum Conductor Size Metric
0.326 mm²
Overall Length Imperial
0.65
Width
3.3 in
8.38 cm
Height
3.1 in
7.87 cm
Length
4.5 in