3M Scotchlok Block Fork Non-Insulated, M14-6FB/SX
/
Overview
You may also like
Scotchlok™
Barrel Style
Brazed
Fork Type
Block
Terminal Style
Block
Terminal Type
Fork
Country Of Origin
United States
Sold As
Case
Lead Time
10 days
California Residents
Dimensions and Specifications
Barrel Inside Diameter
0.090 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
14 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
2.08 mm²
Minimum Conductor Size (Imperial)
16 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
1.31 mm²
Overall Length (Imperial)
0.65 in
Overall Width (Imperial)
0.25 in
Stud Size
#6
14 AWG
Maximum Conductor Size Metric
2.08 mm²
16 AWG
Minimum Conductor Size Metric
1.31 mm²
Overall Length Imperial
0.65
Width
3.62 in
9.21 cm
Height
5.12 in
13.02 cm
Length
9.37 in