3M Scotchlok Block Fork Nylon Insulated, MNG10-6FBX
/
Overview
Barrel Style
Butted
Fork Type
Block
Terminal Style
Block
Terminal Type
Fork
Sold As
Case
Lead Time
10 days
Barrel Inside Diameter
0.135 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
10 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
5.26 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.25 in
Maximum Insulation Outer Diameter (Metric)
3.7 mm
Maximum Insulation Outside Diameter
0.145 in
Maximum Recommended Voltage Rating
600 V
Minimum Conductor Size (Imperial)
12 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
3.31 mm²
Overall Length (Imperial)
1.03 in
Overall Length (Metric)
26.162 mm
Overall Width (Imperial)
0.32 in
Overall Width (Metric)
8.128 mm
Stud Size
#6
10 AWG
Maximum Conductor Size Metric
5.26 mm²
3.7
12 AWG
Minimum Conductor Size Metric
3.31 mm²