3M Scotchlok Block Fork Nylon Insulated, MNG14-10FBX
/
Overview
Barrel Style
Butted
Fork Type
Block
Terminal Style
Block
Terminal Type
Fork
Sold As
Canister
Lead Time
2 days
Barrel Inside Diameter
0.090 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
14 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
2.08 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.17 in
Maximum Insulation Outer Diameter (Metric)
3.7 mm
Maximum Insulation Outside Diameter
0.145 in
Maximum Recommended Voltage Rating
600 V
Minimum Conductor Size (Imperial)
16 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
1.31 mm²
Overall Length (Imperial)
0.86 in
Overall Length (Metric)
21.844 mm
Overall Width (Imperial)
0.3 in
Overall Width (Metric)
7.62 mm
Stud Size
#10
14 AWG
Maximum Conductor Size Metric
2.08 mm²
16 AWG
Minimum Conductor Size Metric
1.31 mm²