3M Scotchlok Block Fork Nylon Insulated, MNG18-10FBX
/
Overview
Barrel Style
Butted
Fork Type
Block
Terminal Style
Block
Terminal Type
Fork
Sold As
Canister
Lead Time
2 days
Barrel Inside Diameter
0.070 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
18 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
.0823 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.145 in
Maximum Insulation Outer Diameter (Metric)
3.7 mm
Maximum Insulation Outside Diameter
0.145 in
Maximum Recommended Voltage Rating
600 V
Minimum Conductor Size (Imperial)
18 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
0.823 mm²
Overall Length (Imperial)
0.84 in
Overall Length (Metric)
21.336 mm
Overall Width (Imperial)
0.3 in
Overall Width (Metric)
7.62 mm
Stud Size
#10
18 AWG
18 AWG
Minimum Conductor Size Metric
0.823 mm²