3M Scotchlok Block Fork Vinyl Insulated, MV14-8FBX
  • Suitable for use in a terminal block
Overview
Fork Type
Block
Terminal Style
Block
Sold As
Canister
Lead Time
2 days
Barrel Inside Diameter
0.090 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
14 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
2.08 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.17 in
Maximum Insulation Outer Diameter (Metric)
3.7 mm
Maximum Insulation Outside Diameter
0.145 in
Maximum Operating Temperature (Celsius)
105 Degree Celsius
Maximum Operating Temperature (Fahrenheit)
221 Degree Fahrenheit
Maximum Recommended Voltage Rating
600 V
Minimum Conductor Size (Imperial)
16 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
1.31 mm²
Overall Length (Imperial)
0.85 in
Overall Length (Metric)
21.59 mm
Overall Width (Imperial)
0.3 in
Overall Width (Metric)
7.62 mm
Stud Size
#8
14 AWG
Maximum Conductor Size Metric
2.08 mm²
3.7
16 AWG
Minimum Conductor Size Metric
1.31 mm²