3M Scotchlok Butt Connector Vinyl Insulated, MVU10BCX
/
  • Vinyl-insulated, butted-seam barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
  • Funnel-designed, polyvinyl chloride sleeve offers easy insertion of wires
  • Built-in wire stop for correct positioning
  • Made of electrolytic copper for good conductivity and has tin plating for corrosion resistance
  • Withstands a temperature range of -40 to 221 degrees F (-40 to 105 degrees C)
  • UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
Overview
You may also like
Scotchlok™
Connector Type
Butt
Sold As
Pack
Maximum Conductor Size (Imperial)
10 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
6 mm²
Minimum Conductor Size (Imperial)
12 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
4 mm²
Overall Length (Imperial)
1.02 in
Overall Length Imperial
1.02
Width
3.12 in
7.94 cm
Height
4.37 in
11.11 cm
Length
1.62 in