3M Scotchlok Female Disconnect Nylon Insulated,MNGI10-250DFIX
/
  • Dents and rolled edges of this female disconnect terminal offer excellent holding force
  • Allows for quick and easy disconnect of wires
  • Mates with 0.25-in wide male tab
  • Made of durable brass for good conductivity and has corrosion-resistant tin plating
  • Withstands a temperature range of -40 to 221 degrees F (-40 to 105 degrees C)
  • Rated 600V for building wire and 1000V for signs, fixtures or luminaires
  • UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
Overview
Scotchlok™
Barrel Style
Interlocking Barrel
Connection Type
Wire
Connector Style
Insulation Displacement
Disconnect Type
Female
Terminal Style
Fully Insulated
Terminal Type
Disconnect
Sold As
Case
Lead Time
10 days
Barrel Inside Diameter
0.165 Inch
Barrel Length (Imperial)
0.25 Inch
Connection Width (Imperial)
0.25 in
Connection Width (Metric)
6.35 mm
Diameter (D)
0.23 Inch
Male Tab Width (W')
0.250 Inch
Mates With Male Tab Width (W')
0.25 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
10 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
6 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.25 in
Maximum Insulation Outer Diameter (Metric)
3.7 mm
Maximum Insulation Outside Diameter
0.145 in
Maximum Recommended Voltage Rating
600 V
Minimum Conductor Size (Imperial)
12 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
4 mm²
Overall Diameter (Imperial)
0.23 in
Overall Length (Imperial)
0.94 in
Overall Length (Metric)
23.87 mm
Overall Width (Imperial)
0.37 in
Pad Width
0.25 in
Tab Width
0.250
Barrel Length Imperial
Conductor Sizes Imperial
12 - 10 AWG
Overall Length Imperial
0.94
Width
6.73 in
17.1 cm
Height
5.12 in
13 cm
Length
9.37 in