3M Scotchlok Fork Vinyl Insulated, MV10-10FX
/
  • Vinyl-insulated, brazed-seam barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
  • Funnel-designed, polyvinyl chloride sleeve offers easy insertion of wires
  • Wider-tongue design for use on free-standing studs
  • Electrolytic copper construction offers good conductivity
  • Withstands a temperature range of -40 to 221 degrees F (-40 to 105 degrees C)
  • 600V-rated for building wire and 1000V for signs, fixtures or luminaires
  • UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
Overview
You may also like
Scotchlok™
Barrel Style
Brazed
Fork Type
Standard
Terminal Style
Standard
Terminal Type
Fork
Country Of Origin
United States
Sold As
Bottle
Lead Time
2 days
California Residents
Dimensions and Specifications
Barrel Inside Diameter
0.135 Inch
Barrel Length (Imperial)
0.25 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
10 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
5.26 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.25 in
Maximum Insulation Outer Diameter (Metric)
3.7 mm
Maximum Insulation Outside Diameter
0.145 in
Maximum Operating Temperature (Celsius)
105 Degree Celsius
Maximum Operating Temperature (Fahrenheit)
221 Degree Fahrenheit
Maximum Recommended Voltage Rating
600 V
Minimum Conductor Size (Imperial)
12 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
3.31 mm²
Overall Length (Imperial)
1.03 in
Overall Length (Metric)
26.16 mm
Overall Width (Imperial)
0.38 in
Overall Width (Metric)
9.6 mm
Stud Size
#10
Barrel Length Imperial
0.25 Inch
10 AWG
Maximum Conductor Size Metric
5.26 mm²
3.7
12 AWG
Minimum Conductor Size Metric
3.31 mm²
Overall Length Imperial
1.03
Width
3.11 in
7.9 cm
Height
4.37 in
11.1 cm
Length
1.61 in