3M Scotchlok Fork Vinyl Insulated, MV18-10FX
  • Wider-tongue design for use on free-standing studs
  • Electrolytic copper construction offers good conductivity
  • Withstands a temperature range of -40 to 221 degrees F (-40 to 105 degrees C)
  • 600V-rated for building wire and 1000V for signs, fixtures or luminaires
  • UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
Overview
Fork Type
Standard
Terminal Style
Standard
Sold As
Pack
Lead Time
2 days
Barrel Inside Diameter
0.070 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
18 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
.0823 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.145 in
Minimum Conductor Size (Imperial)
22 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
0.326 mm²
Overall Length (Imperial)
0.9 in
Overall Width (Imperial)
0.34 in
Stud Size
#10
18 AWG
Maximum Conductor Size Metric
22 AWG
Minimum Conductor Size Metric
0.326 mm²
Overall Length Imperial
0.9
Width
3.12 in
7.94 cm
Height
4.37 in
11.11 cm
Length
1.62 in