3M Scotchlok Fork Vinyl Insulated, MVU14-8FX
/
Overview
You may also like
Scotchlok™
Fork Type
Standard
Terminal Style
Standard
Lead Time
2 days
Maximum Conductor Size (Imperial)
14 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
2.08 mm²
Minimum Conductor Size (Imperial)
16 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
1.31 mm²
Stud Diameter (Imperial)
0.164 in
Stud Diameter (Metric)
4.166 mm
14 AWG
Maximum Conductor Size Metric
2.08 mm²
16 AWG
Minimum Conductor Size Metric
1.31 mm²