3M Scotchlok Fork Vinyl Insulated, MVU18-10FX
/
Overview
You may also like
Scotchlok™
Barrel Style
Butted
Fork Type
Standard
Terminal Style
Standard
Terminal Type
Fork
Sold As
Pack
Dimensions and Specifications
Barrel Inside Diameter
0.07 Inch
Barrel Length (Imperial)
0.25 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
18 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
.0823 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.145 in
Minimum Conductor Size (Imperial)
22 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
0.326 mm²
Overall Length (Imperial)
0.9 in
Overall Width (Imperial)
0.34 in
Stud Diameter (Imperial)
0.19 in
Stud Diameter (Metric)
4.826 mm
Stud Size
#10
Barrel Length Imperial
0.25 Inch
18 AWG
Maximum Conductor Size Metric
22 AWG
Minimum Conductor Size Metric
0.326 mm²
Overall Length Imperial
0.9
Width
3.12 in
7.94 cm
Height
4.37 in
11.11 cm
Length
1.62 in