3M Scotchlok Locking Fork Vinyl Insulated, MV14-14FLX
  • Spring-like tongue firmly fits around the stud
  • Electrolytic copper construction offers good conductivity
  • Withstands a temperature range of -40 to 221 degrees F (-40 to 105 degrees C)
  • 600V-rated for building wire and 1000V for signs, fixtures or luminaires
  • UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
Overview
Fork Type
Locking
Terminal Style
Locking
Sold As
Canister
Lead Time
10 days
Barrel Inside Diameter
0.090 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
14 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
2.08 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.17 in
Maximum Lock Width
0.48 Inch
Minimum Conductor Size (Imperial)
16 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
1.31 mm²
Overall Length (Imperial)
1.1 in
Overall Width (Imperial)
0.43 in
Stud Size
1/4 Inch
14 AWG
Maximum Conductor Size Metric
2.08 mm²
16 AWG
Minimum Conductor Size Metric
1.31 mm²
Overall Length Imperial
1.1
Width
3.12 in
7.94 cm
Height
4.37 in
11.11 cm
Length
1.62 in