3M Scotchlok Male Disconnect Nylon Insulated, MNG10-250DMX
/
  • Non-insulated, butted-seam barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
  • Beveled mouth offers easy insertion of wires
  • Wider tongue design for use on free-standing studs
  • Made of electrolytic copper for good conductivity and has tin plating for corrosion resistance
  • Withstands a maximum temperature of 347 degrees F (175 degrees C) for bare terminals
  • 600V-rated for building wire and 1000V for signs, fixtures or luminaires
  • UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
Overview
You may also like
Scotchlok™
Barrel Style
Insulation Grip
Disconnect Type
Male
Terminal Style
Standard
Terminal Type
Disconnect
Country Of Origin
United States
Sold As
Canister
Lead Time
20 days
California Residents
Dimensions and Specifications
Barrel Inside Diameter
0.150 Inch
Connection Width (Imperial)
0.25 in
Connection Width (Metric)
6.35 mm
Diameter (D)
0.39 Inch
Male Tab Width (W')
0.250 Inch
Maximum Conductor Size (Imperial)
10 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
6 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter (Imperial)
0.25 in
Maximum Insulation Outer Diameter (Metric)
3.7 mm
Maximum Operating Temperature (Celsius)
105 Degree Celsius
Maximum Operating Temperature (Fahrenheit)
221 Degree Fahrenheit
Maximum Recommended Voltage Rating
600 V
Minimum Conductor Size (Imperial)
12 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
4 mm²
Overall Diameter (Imperial)
0.39 in
Overall Length (Imperial)
1.05 in
Overall Length (Metric)
26.67 mm
Pad Width
0.25 in
Tab Width
0.250
Voltage Application
Low Voltage
Conductor Sizes Imperial
12 - 10 AWG