3M Scotchlok Ring Tongue, Vinyl Insulated Butted Seam MVU10-10RK, StudSize 10
/
  • Vinyl-insulated, butted-seam barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
  • Funnel-designed, polyvinyl chloride sleeve offers easy insertion of wires
  • Standard-style ring tongue fits around the stud
  • Made of electrolytic copper for good conductivity and has tin plating for corrosion resistance
  • Withstands a temperature range of -40 to 221 degrees F (-40 to 105 degrees C)
  • 600V-rated for building wire and 1000V for signs, fixtures or luminaires
  • UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
Overview
Terminal Type
Ring
Disconnect Type
Non Pertinent
Country Of Origin
United States
Sold As
Case
Lead Time
2 days
California Residents
Dimensions and Specifications
Connection Width (Imperial)
0.19 in
Connection Width (Metric)
4.826 mm
Maximum Conductor Size (Imperial)
10 AWG
Maximum Conductor Size (Metric)
5.26 mm²
Minimum Conductor Size (Imperial)
12 AWG
Minimum Conductor Size (Metric)
3.31 mm²
Overall Length (Imperial)
1.03 in
Overall Width (Imperial)
0.38 in
10 AWG
Maximum Conductor Size Metric
5.26
12 AWG
Minimum Conductor Size Metric
3.31 mm²
Overall Length Imperial
1.03
Width
4.62 in
11.75 cm
Height
3.12 in
7.94 cm
Length
5.12 in