3M Wraparound Heat Shrink Cable Repair Sleeve HDCW-110/30-1200, Length47.2 in
/
  • Excellent protection against mechanical stress
  • Offers excellent corrosion protection on undamaged cables
  • Rated for 35 kV applications
  • Made of adhesive-lined, cross-linked polyolefin
  • Thick-walled sheet is tough and reliable
  • ANSI Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
Overview
3M Heat Shrink Cable Repair Sleeve HDCW is designed to repair quickly damaged cable jacketing. This wraparound sleeve can be used as insulation material on cable and splices up to 1000V and as jacket repair material on cable up to 35 kV. The cross linked polyolefin construction has an adhesive that offers moisture seal protection.3M™ Heat Shrink Cable Repair Sleeve HDCW offers excellent protection against mechanical stress. This wraparound sleeve with hot melt adhesive, forms a durable, moisture resistant seal. The cross linked polyolefin construction offers reliable performance in harsh environmental conditions. The wrap sleeve design allows it to be installed in tight spaces with ordinary heating. ANSI C119.1 Requirement and RoHS Compliant.
Specifications
General Information
Brand
3M™
Cable Type
Any type of cable
Heat Shrink Type
Heavy-Duty Heat Shrink Tubing
Product Type
Splice
Splice Type
Heat Shrink
Country Of Origin
Germany
Sold As
Case
Lead Time
2 days
California Residents
Dimensions and Specifications
Conductor Sizes (Imperial)
1500 kcmil
Conductor Sizes (Metric)
1013 mm²
Expanded Inner Diameter
5.2 in
Expanded Inner Diameter (Metric)
132 mm
Expanded Sleeve Diameter
4.72 in
Inner Diameter After Shrink (Imperial)
0.9 in
Inner Diameter After Shrink (Metric)
25 mm
Inner Diameter Before Shrink (Imperial)
5.2 in
Inner Diameter Before Shrink (Metric)
132 mm
Maximum Voltage Rating
1 kV to 35 kV
Minimum Shrink Temperature (Celsius)
125 Degree Celsius
Operating Temperature Range (Celsius)
-40 °C to 100 °C
Overall Length (Imperial)
47.2 in
Overall Length (Metric)
1200 mm
Recovered Sleeve Diameter
1.1 in
Sleeve Length
47.2 in
Voltage
15 kV
Overall Length Imperial
47.2
Width
0.4 yd
0.37 m
Height
0.07 yd
0.06 m
Length
1.37 yd
1.26 m
Volume
29.14 dm3
Weight
12.15 lb
5.51 kg
Other Details
Adhesive Lined
Yes
Chemical Resistant
Yes
Elongation
3 %
Flame Retardant
No
Halogen Free
Jacket Repair Range
1.18 to 4.33 Inch
Minimum Expanded Tubing I. D.
4.72 in